Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni od ponad sześćdziesięciu lat wspiera rozwój dzieci i młodzieży, stwarza możliwości realizacji pasji i pożytecznego spędzania czasu wolnego. Cytując słowa prezydenta miasta, pana Wojciecha Szczurka:
"Nie ma chyba w Gdyni rodziny, która nie miałaby nic wspólnego z MDK".

Historia placówki jest niemal tak długa, jak historia miasta, w którym działa. Pierwsi młodzi uczestnicy rozpoczęli swą przygodę z MDK w roku 1951, w budynku przy ulicy Żeromskiego 26 przy Placu Kaszubskim. Uczęszczająca wówczas na zajęcia młodzież nadała mu imię Janka Krasickiego.

W pierwszych latach działalności dzieci, chcące zapisać się do pracowni, musiały być polecone przez organizację dziecięco-młodzieżową, posiadać skierowanie, podpisane przez wychowawcę klasy, rodziców, dyrektora szkoły, przewodniczącego ZMP lub drużynowego (w 1952 roku do placówki włączono Dom Harcerza). Uczniowie musieli mieć bardzo dobre wyniki w nauce i wyróżniać się w pracach społecznych. Uczestnictwo w zajęciach było nagrodą, a MDK stawał się elitarnym miejscem do spędzania czasu po szkole.