Dzieci i młodzież zapoznają się z muzyką dawną, począwszy od XIII w. w sposób praktyczny grając na wiernych kopiach dawnych instrumentów takich jak: portatyw, cymbały, organistrum, lira korbowa, tubmaryna, violafidel oraz flet, na którym dzieci zdobywają umiejętności zanim zostaną członkami zespołów.

Pracownię tworzą zespoły:

- zespół muzyki średniowiecznej EUTERPE

- zespół muzyki średniowiecznej ERATO

- zespół muzyki renesansowej CONRADUS

- zespół muzyki barokowej INCALZANDO

- nauka gry na flecie

Osiągnięcia artystyczne zespołów muzyki dawnej:

• na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” w Kaliszu, odbywającego się w dniach 24.02-01.03.2015 r. w Kaliszu:
  1. Zespół muzyki INCALZANDO:
- nagroda główna „Złota Harfa Eola”;
- nagroda pieniężna Marszałka Województwa Wielkopolskiego;
- udział i zwolnienie z kosztów dydaktycznych w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Warszawie (12-19.07.2015 r.);
- członka zespołu Dalię Sadowską  grającą na flecie jury uznało za osobowość artystyczną festiwalu.
  1. Zespół muzyki średniowiecznej ERATO:
- nagroda główna „Srebrna Harfa Eola”;
- nagroda pieniężna Marszałka Województwa Wielkopolskiego;
- zaproszenie do udziału w koncercie w ramach cyklu „Anonse i Echa” Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej (listopad 2015 r.);
- członka zespołu Jenepo Leo grającego na cymbałach jury uznało osobowością artystyczną festiwalu.
  1. Zespół muzyki średniowiecznej EUTERPE został zaproszony do koncertu inauguracyjnego festiwalu z tytułu uzyskania w roku 2014 „Złotej Harfy Eola”

• na 63 Europejskim Festiwalu Muzykującej Młodzieży w Nerpelt (Belgia) odbywającym się w dniach 30.04-04.05.2015 r.:
  1. Zespół muzyki średniowiecznej EUTERPE zdobył nagrodę 1ste prijs Summa Cum Laude (z najwyższym wyróżnieniem), jedną z czterech nagród przyznanych na festiwalu.
  • na  XXXVIII Międzynarodowych Spotkaniach Muzykującej Młodzieży "Bydgoskie Impresje Muzyczne 2015", które odbywały się w dniach od 29 czerwca do 4 lipca:
  1. Zespół Muzyki Barokowej "Incalzando" zdobył nagrodę główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto flecistka Dalia Sadowska otrzymała nagrodę indywidualną za wyróżniający poziom artystyczny.
  2. Laureatem nagrody specjalnej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego został zespół Muzyki Średniowiecznej "Erato".