Zapraszamy na wyjątkowy Koncert w wykonaniu zespołu "Discantus",
który został laureatem Grand Prix 43.Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki dawnej SCHOLA CANTORUM' Kalisz 2021
Kierownictwo muzyczne: Barbara Czypul
Skład:
Urszula Pniewska - fidel
Maria Szcześniak - flety proste, harfa
Nadia Zakrzewska - viola, śpiew
Helena Ledochowicz - będęn, tubmaryna
Agata Marcjanik - flety proste
Kinga Skowronek - śpiew, bęben, citola
Krystyna Andrzejewska - śpiew, tamburyn
1.Antyfonarz gnieżnieński 14 w. - Sanctus lugens Adalbertus
2.Guillaume de Machaut - Je vivroie liement
3. Laudario di Cortona 13 w - Laudar volio per amore
4.Laudario di Cortona - Laude novella sia cantata
5.Anonim , Włochy 14 w.- Saltarello
Krótka charakterystyka zespołu, informacje o występach, otrzymanych nagrodach i wyróżnieniach:
Zespół Muzyki Średniowiecznej „DISCANTUS” powstał w roku 2017, działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Gdyni pod kierunkiem pani Barbary Czypul
i jest jednym z czołowych polskich zespołów amatorskich, prezentujący muzykę kompozytorów europejskich oraz utwory anonimowe epoki średniowiecza.
Zespół jest kontynuatorem zespołów Erato i Euterpe, zdobywców wielu najwyższych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.
Pomimo krótkiej, niespełna czteroleniej działalności, zespół został uhonorowany najwyższymi nagrodami na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Kaliszu „Złotą Harfą Eola” (2018) oraz nagrodą specjalną, udziałem w koncercie promocyjnym organizowanym w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Warszawie.
Nagrodę specjalną otrzymała również fidelistka zespołu Urszula Pniewska.
Zespół został również laureatem Grand Prix i Złotej Harfy Eola (2019) na wyżej wymienionym festiwalu oraz nagrody specjalnej, zaproszenie do udziału w koncercie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Kaliskiej. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzykującej Młodzieży w Bydgoszczy – Bydgoskie Impresje Muzyczne (2018) zespół otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę specjalną dla fidelistki zespołu za wyróżniającą grę na fideli.
Instrumentarium zespołu obejmują repliki dawnych instrumentów, których wzory zaczerpnięte są z ikonografii średniowiecznej oraz zachowanej dokumentacji. Są to między innymi portatyw, cymbały, tubmaryna, fidel, rebec, viola kolanowa, harfa celtycka.
Specyfika oryginalnej muzyki dawnej, barwne stroje w stylu średniowiecza, bogate instrumentarium i młody wiek wykonawców
pozostawiają u słuchaczy niezapomniane wrażenia.