Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni od ponad sześćdziesięciu lat wspiera rozwój dzieci i młodzieży, stwarza możliwości realizacji pasji i pożytecznego spędzania czasu wolnego. Cytując słowa prezydenta miasta, pana Wojciecha Szczurka:
"Nie ma chyba w Gdyni rodziny, która nie miałaby nic wspólnego z MDK".

Historia placówki jest niemal tak długa, jak historia miasta, w którym działa. Pierwsi młodzi uczestnicy rozpoczęli swą przygodę z MDK w roku 1951, w budynku przy ulicy Żeromskiego 26 przy Placu Kaszubskim. Uczęszczająca wówczas na zajęcia młodzież nadała mu imię Janka Krasickiego.

W pierwszych latach działalności dzieci, chcące zapisać się do pracowni, musiały być polecone przez organizację dziecięco-młodzieżową, posiadać skierowanie, podpisane przez wychowawcę klasy, rodziców, dyrektora szkoły, przewodniczącego ZMP lub drużynowego (w 1952 roku do placówki włączono Dom Harcerza). Uczniowie musieli mieć bardzo dobre wyniki w nauce i wyróżniać się w pracach społecznych. Uczestnictwo w zajęciach było nagrodą, a MDK stawał się elitarnym miejscem do spędzania czasu po szkole.

    Chłopcy i dziewczęta doskonalili swoje talenty w pracowniach takich jak: malarska, fotografiki, biologii, chemii, fizyki, szkutnictwa, lotnictwa, gospodarstwa domowego, tańca, muzyki, mechaniki, kroju i szycia, rękodzielnictwa.

Placówka w latach 50-tych i 60-tych rozwijała się dynamiczne. Od kilkudziesięciu uczestników, ilość uczęszczających na zajęcia dzieci wzrosła do 3000 po 1970 roku. W roku 1974 Kurator Oświaty i Wychowania przemianował Młodzieżowy Dom Kultury na Pałac Młodzieży. W tym okresie na zajęcia do Gdyni licznie przyjeżdżała młodzież z odległych dzielnic miast, a także z Sopotu i Rumi.

W latach 80- tych zajęto się tworzeniem filii Pałacu Młodzieży oraz organizacją wielu imprez dla dzieci i młodzieży zamiejscowej (bale, turnieje). Pracownie zostały wówczas podzielone na cztery działy: Artystyczny, Sportu, Techniki i Imprez Masowych. W roku 1983 w wyniku otrzymania dodatkowych etatów utworzono Marszową Orkiestrę Dętą, zespół estradowy Piosenki Morskiej i Morską Estradę Dziecięcą. Największą chlubą PM były wówczas: Gimnastyka artystyczna, Plastyka, Teatr Małych Form i Muzyka dawna, które to zdobywały wiele nagród na konkursach w Polsce i poza jej granicami.

    Lata 90-te to czas ponownego przemianowania placówki na Młodzieżowy Dom Kultury, likwidacja znacznej ilości pracowni oraz „wyprowadzka” z budynku przy ul. Żeromskiego. W roku 1994 MDK został przeniesiony do nowej siedziby przy ul. Bema.Obecnie placówka przeżywa swój kolejny rozkwit. Przeprowadzka do świeżo wyremontowanego i bogato wyposażonego budynku przy ul. Grabowo 2 pozwoliła na zwiększenie ilości pracowni, przyjęcie większej ilości uczestników i tym samym zatrudnienie większej ilości nauczycieli.

   Aktualnie wychowankowie MDK przyprowadzają na zajęcia swoje dzieci i wnuki, a placówka, wciąż silna i młoda, wcale nie myśli o przejściu na emeryturę... Wręcz przeciwnie! Nowocześnie wyposażone pracownie, bogata oferta programowa, miła i rodzinna atmosfera oraz energiczni, pełni pasji i wykwalifikowani nauczyciele sprawiają, że dzieci i młodzież nadal chętnie uczestniczą w zajęciach, czyniąc Młodzieżowy Dom Kultury częścią swojego życia.
Za co Im serdecznie dziękujemy!
MDK Gdynia - Kontakt

Młodzieżowy Dom Kultury

ul. Grabowo 2, 81-265 Gdynia

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., (58) 698-86-18

kontakt